Konverzační kluby Vesna

Spolek Vesna (https://spolekvesna.cz/) v Brně organizuje konverzační kluby pro nově příchozí z Ukrajiny. Cizí jazyk se nejlépe naučíte tak, že se pokusíte konverzovat - a čeština není výjimkou. Konverzační kluby nejsou škola ani výuka (nemusíte být učitelé češtiny ani mít Áčka z gramatiky), měly by být zábavné a nenásilnou formou posilovat dovednosti v českém jazyce.

14. 10. 2022

Kdy a kde se to koná?

Kluby budou probíhat v pondělky a čtvrtky, startují už 17. 10. 2022, a to ve dvou časech 16:00-17:30 a 18:00-19:30. Vše se bude odehrávat na Údolní 10 nebo na místě vámi zvoleném - třeba na Křižovatce, která je pro realizaci podobných aktivit studentům KISKu k dispozici (ale vycházet se bude vždy z Údolní).

Co musím připravit?

Dodat bude třeba krátká anotace (1-2 věty), s obrázkem vystihujícím téma (najděte k tématu nějakou volně dostupnou fotku či obrázek). Připravit je také třeba 20-30 slovíček, která jsou důležitá k pochopení tématu. Ta dostanou studenti dopředu, od Vesny přeložená, aby se mohli připravit na konverzační klub s vámi. Připravit také musíte pracovní list, se kterým můžete i nemusíte během setkání pracovat.

Co za to bude?

Odměna je 600 Kč za 90 minut se studenty a předcházející přípravu materiálů.

Na jaké téma?

Téma klubu je na vás, samozřejmě by mělo být lákavé, zajímavé nebo relevantní.

Zvládnu to?

Určitě budete narážet na to, že vám nebudou studenti rozumět. Bude to chtít nemalou dávku trpělivost a shovívavosti. Mohou přijít lidé, kteří nebudou rozumět česky. Toho se ale neobávejte, cílem je rozmluvit se a pokoušet se porozumět, naučit se nová slovíčka a obraty. Prostě nebát se mluvit. Ať studenti mluví klidně s chybami, hlavně že se snažíme si porozumět. Konverzační klub není lekce české gramatiky. Tak se toho nebojte.

Komu se mám ozvat?

Pokud se chcete podílet na konverzačním klubu, pište co nejdříve p. Děcké na aktivity@spolekvesna.cz a komunikujte s ní návrhy témat na své konverzační kluby. Po schválení tématu se domluvíte na dalším postupu.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info