Národní knihovna ČR: stáže v Oddělení archivace webu (Webarchiv)

Národní knihovna ČR je centrální knihovnou České republiky. Vykonává funkci koordinační, metodickou a výzkumnou. 

Webové stránky:

www.webarchiv.cz

www.facebook.com/webarchivcz

www.nkp.cz

Popis instituce:

Národní knihovna ČR je centrální knihovnou České republiky. Vykonává funkci koordinační, metodickou (podílí se na vzdělávání knihovníků a odborníků v praxi; pořádá exkurze) a výzkumnou (dohlíží na dodržování anglo-amerických katalogizačních pravidel, jejich vývoj, na knihovnické automatizované systémy). Její knižní fond je univerzální, uchovává i speciální sbírky a konzervační fond. Zpřístupňuje více než 7 milionů dokumentů s ročním přírůstkem 70 tisíc titulů. V současnosti knihovna sídlí v historické jezuitské koleji Klementina a v nové budově centrálního depozitáře v Hostivaři. Úkolem oddělení archivace webu je shromažďovat a archivovat bohemikální webové zdroje.

Ve Webarchivu řešíme problematiku archivace národního webu, tedy bohemikálních webových stránek. Provádíme kompletní archivaci, automatický sběr celého českého webu (url adresy na doméně .cz), dále výběrovou archivaci zdrojů s kulturní, historickou či výzkumnou hodnotou napříč tématy (specifická kritéria, metodologie) a tvoříme tematické kolekce, které se věnují důležitým událostem a tématům rezonujícím v prostoru internetu (například volby, olympijské hry, uprchlická krize, významná výročí), pracujeme také na kolekcích sdružující internetová periodika nebo zdroje vystavené pod licencí Creative Commons.

Probereme s vámi veškerou pracovní náplň kurátora webového archivu. Zjistíte, že se nejedná jen o procházení webových stránek, ale o komplexnější workflow. Kromě výběru a hodnocení zdrojů je součástí kurátorské činnosti komunikace s vydavateli webových stránek, uzavírání smluv nebo třeba vytváření katalogizačních záznamů.

Náplň práce

Je možné se věnovat všem oblastem, nebo vybrat pouze jednu. V případě archivace sociálních sítí jsou třeba jisté znalosti a dovednosti.

●     Quality assurance

○     Hlavním úkolem bude procházení a kontrola kvality webových zdrojů z obsahového i technického hlediska.

●     Tematické kolekce

○     Náplní práce bude navrhování webových zdrojů do kolekcí, zaměřených na různá témata (v zásobě několik témat máme, např. kraje ČR, univerzitní/vysokoškolské kolekce, ale vlastní invenci a kreativitě meze klást nebudeme).

●     Archivace sociálních sítí

○     Technické znalosti a dovednosti budou základním předpokladem pro zvládnutí tohoto úkolu. Budete archivovat některé Twitterové účty a Facebookové profily.

○     speciální požadavky - technická zdatnost, znalost XML a práce s API, orientace v archivaci sociálních sítí

Počet studentů: 1-4
Délka stáže: 40/70/100 hodin - 3/4/5/ kreditů
Časový průběh: dle domluvy, Praha, CD Hostivař, Sodomkova 2, s možností home office

Kontakt

monika.holoubkova@nkp.cz

Sledujte nás na Facebooku:

www.facebook.com/webarchivcz

Garant ze strany KISKu

Garant předmětu Praxe a stáže 

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info