Placená stáž v archivu a knihovně NATO v Bruselu

NATO vypsalo výběrové řízení na placenou stáž v archivu a knihovně v Bruselu pro rok 2023. Stáže je určena pro absolventy bakalářského nebo studenty či absolventy magisterského stupně. Stáže je na šest měsíců. Více informací níže v angličtině, deadline přihlášek je do 8. května 2022.

26. 4. 2022

The North Atlantic Treaty Organization (NATO) is offering six-month paid internships in 2023. The internship programme is open to current students and recent graduates who are nationals of a NATO member state. The deadline to apply is 8 May 2022. NATO will be hiring two interns in 2023 to work in an international team of librarians and archivists in Brussels.

The NATO Library serves NATO Headquarters, Delegations and Partners and provides credible and timely public information sources and services on international relations, defense, security, and current world affairs. The NATO Archives identifies information with permanent value, manages NATO archival holdings, and implements Information Management Policies.

Interested?
Apply to NATO’s Archives and Library Internships


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info