Placená brigáda v rámci Sbírky a Archívu Jiřího Valocha

Moravská galerie nabízí placenou brigádu (možno použít i jako téma na diplomovou práci) pro studenty i absolventy informačních studií. Jedná se o vizualizaci mapy kontaktů Jiřího Valocha, brněnského sběratele, teoretika, umělce a kurátora, jehož sbírka, knihovna a archiv jsou v současné době evidovány, katalogizovány a digitalizovány v Moravské galerii v Brně.

21. 12. 2021

Bez popisku

Jak vznikly podklady pro mapu? S čím budu pracovat?

Jeho síť kontaktů byla vypsána z korespondence, mail artu, adresářů do excelové tabulky, která je nyní jediným digitálním podkladem pro tvorbu mapy. Mapa existuje bilingvně česky a anglicky, názvy zemí jsou přepsány v oficiálním znění a terminologický slovník je sjednocen v mužském rodě (‚umělec‘, ‚kurátor‘, …). Kontaktů/položek je celkem 4500 (mohou být drobné odchylky, stále nacházíme další útržky adres).

Koho a co vlastně MG potřebuje/hledá?

Hledají člověka, který dokáže překlopit položky z tabulky do open source mapy funkčně, efektivně a kreativně. Primární představa byla, že z adresy Jiřího Valocha (Jugoslávská 46a, Brno, 613 00) budou vést spojovníky do různých míst na mapě světa vypsaných v podkladové tabulce, ale vzhledem k tisícovému množství adres bude návrh vyžadovat možná kreativnější řešení. Původní představa byla mapu vytvořit fyzicky (překreslit, tisknout po částech?), ale vzhledem k tisícovému množství položek zřejmě bude muset být digitální, zatím nevíme, je to jako představovat si Descartův tisíciúhelník. (Pro další informace a představy o výstupech neváhejte kontaktovat přímo paní Borkovou viz níže.)

Kde se mapa bude používat?

Mapa bude součástí výstavy o archeologii a konceptuálním umění v Moravské galerii v Brně, ježto bude mít vernisáž 7. 4. 2022 v Pražákově paláci. Deadline tohoto projektu by měl korelovat s prezentací mapy ve výše zmíněné výstavě (7. 4. 2022). Projekt by po dohodě s kurátory bylo pravděpodobně možné dále rozvíjet (např. pro databázi, nebo webové stránky? Třeba něco takového https://www.register-architektury.sk/), lze ho rovněž použít jako téma pro diplomovou práci. 

Kam se mám ozvat?

Jestli Vás nabídka zaujala, prosím, neváhejte kontaktovat paní Borkovou na tel. čísle 608 301 196 nebo na emailu viola.borkova@moravska-galerie.cz.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info