logo Jobox
nabídka předmětů s praktickým dopadem pro studenty KISK FF MU Brno

Úvod / Bakaláři / Praxe a stáže / Knihovna Na Křižovatce

Knihovna Na Křižovatce

Webové stránky:

http://nakrizovatce.knihovna.cz/
https://www.facebook.com/nakrizovatce

Popis instituce:

Jsme malá experimentální knihovna sídlící na Starém Brně, blízko Mendlova náměstí (zastávka Poříčí). V současnosti máme přes 1000 registrovaných čtenářů, hlavně dětí a seniorů. Nechceme být jen obyčejná knihovna nabízející půjčování a upomínky. Nudí nás prostory působící jako neosobní skladiště knih. Nelíbí se nám, když si uživatelé v knihovně nepovídají. Chceme být knihovnou plnou barev a nápadů, která je inspirací pro uživatele, přináší jim komfort a ten nejlepší uživatelský servis. Naši čtenáři jsou pro nás jedineční, stejně jako je jedinečná naše knihovna.

 

Specializace:

1a. Lend’n’Loan – výpůjční praxe

Tahle praxe je zaměřená na kontakt se čtenářem a práci s naším knihovním systémem. Půjčování, vracení, vyhledávání, řazení, počítání, mluvení, ptaní, odpovídání a povídání si. Knihovnu dělají hlavně její služby, a pokud se mají dělat dobře, je prima být v kontaktu se čtenáři. Při této praxi se naučíte, jak funguje provoz malé knihovny. Až to budete umět, tak to budete dělat sami ;-)

Koho hledáme: Na tuhle praxi hledáme nadšené a ukecané studenty, kteří se nebojí dětí ani seniorů. Potřebujeme zodpovědné, spolehlivé a samostatné knihovníky, kteří malé Aničce najdou pohádku o Pejskovi a kočičce a s paní Novotnou si stihnou popovídat o poslední přečtené knize. Předchozí praxe není nutná, vše Vás naučíme :)

Tip: I pro nesmělé a introverty, kteří chtějí zapracovat na svých komunikačních dovednostech. Berte to jako výzvu a příležitost.

Počet studentů: 1 - 6

Počet hodin: 40 - 100 hodin

 

1b. Vedoucí výpůjčního týmu

Dohled a koordinace výpůjčních týmů, komunikace s ostatními „křižovatkáři“, příprava výměnného fondu, zaučování nových studentů a mnoho dalšího.

Koho hledáme: Někoho, kdo má výborné organizační schopnosti, zodpovědný přístup a nebojí se vyjádřit svůj názor a zároveň je časově flexibilní.

Počet studentů: 1

Počet hodin: 100

 

2. Katalogizace

Každý měsíc k nám přijdou knihy do výměnného fondu, a abychom je mohli půjčit uživatelům, je třeba je přidat do systému. Katalogizovat nemusíte (pokud nechcete) úplně sami, ale můžete využít protokolu Z39.50 a katalogizační záznam jen převzít a upravit pro naše potřeby (zní to složitě, ale žádného protokolu se nelekejte, prostě dvakrát kliknete a je to). Nebojte se, vše Vás naučíme. Vhodné i pro kombinované studenty, možnost zvolit si čas, kdy přijdete katalogizovat (nutno dojít do knihovny).

Počet studentů: 1

Počet hodin: 20 - 40 hodin

 

3. Event Action – praxe v praxi

Pokud vás baví organizovat autorská čtení, vzdělávací semináře, výstavy, přednášky, guerillové happeningy a tisíc jiných věcí, je tahle praxe přesně pro vás. Možností je hned několik:

Spolupracujeme s několika projekty a každou chvíli se u nás něco děje. Pojďte dělat to, co máte rádi. Stačí si zvolit cílovku a je to. :) Momentálně se nejvíce věnujeme kulturním a vzdělávacím akcím pro děti a pak vzdělávacím akcím pro širokou veřejnost, ale meze rozhodně neklademe, ba právě naopak.

Koho hledáme: Na tuhle praxi chceme nadšené a aktivní studenty s hromadou nápadů na zajímavé akce, které však nemají kde realizovat. Chceme všechny ty, kteří jsou sice zapálení a inovativní, ale nemají problém věci dotáhnout do úspěšného konce. Stačí mít nápad ;) Předchozí praxe není nutná, povedeme vás, pokud budete chtít. Do akce se nutně nemusíte pouštět zcela sami, abyste se necítili osamoceně, můžete přibrat kamaráda/-ku či spolužáka/-žačku, protože ve dvou se to (většinou) lépe táhne.

Počet studentů: 1 - 6

Počet hodin: 40 - 100

 

4. Správa knihovního systému KOHA

Chceš se naučit spravovat knihovní systém? Zapoj se do správy systému KOHA na Křižovatce. Do správy Tě zasvětí Michal Denár, jeden z největších expertů na KOHA a Alena Paulusová, která během 6 měsíců získala takové zkušenosti, že ji zaměstnali v MZK na pozici správy knihovního systému.

Koho hledáme: Studenty, které zajímají technologie nebo do nich chtějí proniknout hlouběji a ne se o nich jen teoreticky učit. Předchozí praxe není nutná.

Počet studentů: 1 - 2

Počet hodin: 100

 

5. Technik/Technička

Rád/-a se hrabeš v počítačích a technika je tvůj kamarád? Hledáme někoho, kdo by udržoval v dobré kondici naši techniku a v případě selhání dokázal zjistit příčinu a napravit škody. Je také dobré být časově flexibilní, jelikož když nastane katastrofická situace, je nutné začít ji řešit asap, takže když je knihovna otevřená (pondělky a středy, 14-18) měl/-a bys mít telefon poblíž.

Počet studentů: 1

Počet hodin: 40 - 100

 

6. PR a marketing – správa FB, správa webu, PR, online marketing, vedoucí akcí

Zajímají Tě sociální sítě? Chceš si vyzkoušet, jaké to je budovat online komunitu? V jakékoli komunikaci se cítíš jako ryba ve vodě? Hledáme někoho, kdo by spravoval náš oficiální facebook, přidával pravidelně obsah na náš web a posílal newslettery našim uživatelům. Člověka, který by komunikoval se školami, veřejností, Mahenkou, studenty majícími na starost akce a obecně s kým by bylo třeba. Předchozí zkušenosti netřeba, stačí zájem, nadšení a dobré organizační schopnosti. Vhodné i pro kombinované studenty.

Tip: Super příležitost vyzkoušet si v praxi vše, co ses dozvěděl/-a v předmětu: VIKBB09 Základy marketingu a mnohem víc. (Ovšem mít absolvovaný tento předmět není podmínkou.)

Počet studentů: 1 - 2

Počet hodin: 40 - 100

 

7. Grafika

Tvorba plakátů, bannerů a dalších propagačních materiálů pro naši knihovnu. Při tvorbě můžeš vycházet ze stávajících šablon nebo přijít se zcela novým designem. Není nutné být fyzicky v knihovně, tedy vhodné i pro kombinované studenty.

Počet studentů: 1

Počet hodin: 40

 

8. Library Lab – experimentální praxe

Máš nápad? Jenže ti chybí prostor, kde ho zrealizovat? Přijď k nám. Jsme otevřeni všem experimentům a inovacím. Už jsme vyzkoušeli „knižní baťůžky,“ nabízíme „mystery knihy“ a letos v máji nám na fasádě vyrostla třešeň na kterou kolemjdoucí mohli napsat nějaký vzkaz. Chceš se taky vyřádit a vyzkoušet si nějaké triky a služby, které v knihovnách ještě nejsou? Ozvi se nám a experimentuj. ;-)

Koho hledáme: Na tuhle praxi chceme nadšené a aktivní studenty s hromadou nápadů, které nemají kde realizovat. Chceme všechny ty, kteří jsou sice zapálení a inovativní, ale nemají problém věci dotáhnout do úspěšného konce.

Počet studentů: 1 - 6

Počet hodin: 40 - 100

Co nabízíme: Nabízíme volné pole působnosti. Nabízíme prostor pro experimentování a zkoušení nových neotřelých věcí.

 

9. Vedoucí Křižovatky

Nabídka je určena všem aktivním studentům prezenční i kombinované formy KISK FF MU (tj. studentům, kteří nemají přerušené ani ukončené studium). Pozice je bez nároku na finanční odměnu. Předchozí působení na Křižovatce není vyžadováno.

Požadujeme časovou flexibilitu, schopnost řídit tým studentů a dobré vyjednávací schopnosti. Práce bude spočívat v řízení Knihovny Na Křižovatce, organizaci jejího provozu, tvorbě statistik, komunikaci se zástupci Knihovny Jiřího Mahena a zavádění inovací do praxe. Student má také možnost podílet se na dlouhodobé strategii Křižovatky.

Pro bližší informace kontaktujte Martina Krčála, garanta Knihovny Na Křižovatce, email: krcal@phil.muni.cz

Pozn.: Převzít „žezlo“ na „vedoucování“ Křižovatky můžete vždy jen na jeden rok (podzimní a následně jarní semestr). Volba na další akademický rok probíhá v jarním semestru.

Počet studentů: 1

Počet hodin: 100


 

P.S.

Činnosti je možné i libovolně kombinovat, záleží vždy na domluvě. Na Křižovatce můžete být buď v rámci praxí a stáží, terénních projektů či jako dobrovolníci. Množství hodin a tedy i kreditů si domlouváte dle svých časových možností před koncem změn v zápisu předmětů do nadcházejícího semestru. V případě zájmu nebo nezávazných dotazů se nebojte ozvat. Obracet se můžete na své spolužáky/kamarády, kteří už na Křižovatce jsou, na vedoucí/-ho nebo přímo na garanta, kterým je Martin Krčál.

 

Kontakt

Garant ze strany KISKu

PhDr. Martin Krčál, DiS.

email: krcal@phil.muni.cz

 

vedoucí z řad studentů - s dotazy i zájmem o praxi se můžete obrátit i na ně

podzim 2017 - jaro 2018 Barbora Tvrdoňová: 430952@mail.muni.cz

podzim 2016 - jaro 2017 Dominika Rebhanová: 438010@mail.muni.cz

podzim 2015 - jaro 2016 Marek Svízela

podzim 2014 - jaro 2015 Alena Paulusová

 

jiné nabídky předmětu | všechny předměty

opvk
Projekt vznikl pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví FF MU v Brně.
Registrační číslo projektu ERNIE je CZ.1.07/2.4.00/31.0014.